TEHTUD TÖÖD


Sellele lehele kogun ma kokku tehtud üritusi, projekte ja muud olulist. Eesmärk on koguda kokku mälestusi millele saab ükskord järgi vaadates häid aegu meenutada või inspiratsiooni koguda.

Lugeja võib leida enda jaoks uusi ideid, mõtteid või lihtsalt kaasaelamist.

Laia tänava koduköök

2020 aasta suvi on üks segadusttekitav aeg. Haiguse suurem levik on justkui ära hoitud, üldjoontes liigutakse tavaelu juurde tagasi. Siiski omade reservatsioonidega, arvestades seda, et haigus võib iga hetk hakata uuesti levima. Piirangud leevendatakse, siis suurendatakse. Kindlustunnet ei ole absoluutselt.

Restoranid ja hotellid said pisut hoogu siiski sisse. Siseturism on üsna aktiivne. Vähesed avatud piirid toovad meile Läti, Leedu ja Soome turisti. Tööd on isegi kohati rohkem kui sooviks (ei jõua mõnel ajal äragi teha).

Arvestades jaanipäeva-aegseid käitumismustreid otsustasime siiski Polpoga olla terve jaanipäeva nädal suletud. See andis võimaluse mul tegeleda ühe isikliku projektiga, mis sai nimeks Laia tänava koduköök.

Plaan oli oma sõbrad/tuttavad/nende tuttavad ära kostitada käsitööna valmistatud šaslõkkide ja muu hea-paremaga. Sest, et ma ei oska ju niisama olla. Käed lihtsalt sügelevad töö järgi kogu aeg :)

Menüü sai järgnev :

Valisin saslõkkide jaoks kaks erinevat sea lõiku. Mõlemad ujuvad küll samamaitselises marinaadis, kuid lõpptulemus on neil siiski pisut erinev.

Suurim erinevus on lihadel rasvasisaldus. See tähendab, et lihadele peab lähenema neile sobiva grillitehnoloogiaga.

Küljeliha tahab saada kauem grillikuumust, ta on suussulav ning maitseküllane. Kõik see rasv sulab kuumade süte peale, millest sünnib suurepärane suitsune noot lihale, mida muud moodi ei saa. See liha ei kuiva nii kiiresti ära, ehk kui grillmeister on jäänud palava päikese all tukkuma või oli parasjagu suuremas jutuhoos, siis küljeliha saslõkk teda ei igatse. Rasv aina sulab ja sulab. Marinaad karamelliseerub, tekitades üha rohkem krõbedaid nurkasid liha ümber. Nämm.

Sisefilee on aga hõrgum liha. Selle jaoks ajage grill võimalikult kuumaks, enne kui liha peale viskate. See lihatükk sobib väga hästi esimeseks laariks grilli peal. Grill on kuum, rahvas on näljane - tahaks midagi kiirelt juba salati kõrvale saada. Sisefilee tahab kuuma grilli ühelt ja teiselt poolt - laske lihtsalt mõlemalt poolt korralik värv peale, 4-6min järelküpsemist kas soojanõus või grilli pehmemas piirkonnas ning valmis ta ongi.

Õunamarinaad annab mõlemale lihale kergelt magus-hapuka maitsebuketi ning aitab lihal pruunistuda.

Lihad marinaadis : 

Kanatiivad on minu isiklikud lemmikud. Ma ise söön kanatiibu üldiselt ainult soolaga. Aga see oleks jäänud liialt "tavaline". Otsustasin kuldse kesktee kasuks, ehk mul oli oluline valida võimalikult kerge marinaad, mis toetaks kana enda maitseid, samas lisaks mingi huvitava nüansi. 

Kanakintsud said esialgu kerge „cure“, ehk üleöö soolatud. See aitab lihal pehmeneda, maitsestab liha ka tiiva seest ning aitab pisut karamelliseerida, eemaldades tiiva pinnalt liigse niiskuse.

Seejärel sai tiib õrna kihi miso-küüslaugu glasuuri (mis on sisuliselt riivitud küüslauk, ingver, mesi, misopasta ja rapsiõli). Proovisin ka ise järgi ja jäin tulemusega igati rahule. Küll aga ütleks, et miso on pisut omapärase maitsega, mis ei pruugi kõigile meelepärane olla. Lähim asi selle kirjeldamiseks oleks võibolla parmesan – selline soolakas kergelt fermenteeritud lõhn/maitse. Nagu tiibadega ikka – dipikastmega eriti hea!

Loe lisaks